Przejdź do głównej zawartości

Obserwatorzy

Seriale warte polecenia - według mojej subiektywnej oceny! cz.2


  • RIVERDALE



Serial z gatunku dramatu, na podstawie komiksu Roberto Aguirre-Sacasa. Wyprodukowany został w USA w 2017 roku


W małym, malowniczym miasteczku Riverdale dotychczas spokojne i wręcz idylliczne życie jego mieszkańców zostaje, za sprawą tragicznej śmierci nastoletniego Jasona Blossoma - syna najbardziej wpływowych ludzi w okolicy, nagle zakłócone. Kiedy wszelkie tropy lokalnej policji prowadzą donikąd, znajomi zmarłego próbują rozwikłać tę zagadkę. ArchieBetty, Jughead i nowopoznana Veronica starają się poznać tożsamość zabójcy. 


Moim zdaniem serial ten jest rewelacyjny, oceniam go 9/10! Jest to serial kierowany przede wszystkim do nastolatków. Największym jego atutem są bohaterowie - rozbudowane, niekiedy nawet przerysowane postaci, które dodają produkcji komiksowego stylu. Początkowo możemy odnieść wrażenie, że kreacje są sztampowe, jednak w miarę zapoznawania się z nimi odkrywamy głęboko ukrywane drugie dno. Fabuła jest wielkowątkowa, rozbudowana i niezwykle intrygująca. Nie sposób poprzestać na jednym odcinku, gdy na każdym kroku autorzy rzucają nam pod nogi nowe, zaskakujące wskazówki i wciągające wątki przez które ciężko przejść do porządku dziennego.  


  • CHILLING ADVENTURES OF SABRINA



Serial z gatunku fantasy i horroru. Wyprodukowany został w USA w 2018 roku


W serialu tym główną bohaterką jest dobrze wszystkim znana Sabrina nastoletnia czarownica, jednak tym razem jej historia jest nieco inna - mroczna, pełna grozy, nadprzyrodzonych sił i czarów. Sabrina zmaga się bowiem ze swoją podwójną naturą -  jest pół-człowiekiem, pół-czarownicą próbującą przeciwstawić się złym mocom zagrażającym jej, jej rodzinie i światu, w którym żyje.


W moim odczuciu serial ten jest rewelacyjny, dlatego otrzymuje ode mnie ocenę 9/10. Naturalne, a zarazem barwne postaci, nieco smaczków rodem z najlepszych horrorów, odrobinka infantylności i dziecięcych zapędów do naprawy świata, nutka grozy i tajemniczości, sporo fantazji i niemała porcja wrażeń, a do tego piękna historia niełatwej, młodzieńczej miłości - czego chcieć więcej?


  • ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ



Serial z gatunku thrillera, w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego . Powstał w Polsce w 2018 roku


To opowieść o Kubie - znanym warszawskim dilerze narkotykowym - perfekcjoniście i outsiderze, który lubi mieć wszystko pod kontrolą, włącznie ze swoim zaplanowanym i przemyślanym wizerunkiem. Bohater jest zmęczony dotychczasowym życiem, planuje więc wyjechać za granicę, za nim jednak to zrobi, musi pozamykać swoje sprawy, w czym przeszkodzi mu powracający na wolność "Dario" - gangster starej daty.


W odróżnieniu od poprzednich produkcji, ta nie zrobiła na mnie aż tak dużego wrażenia, jest jednak całkiem dobra, oceniam ją 7/10. Świat przedstawiony w serialu nie należy do najprzyjemniejszych widoków - ciemna, mroczna strona Warszawy ociekająca przemocą, alkoholem i narkotykami przez które ludzie zatracają swoje człowieczeństwo. Aktor "świeżynka" grający głównego bohatera - Kubusia - strzał w dziesiątkę! Cichy, skromny, naturalny, nie pasujący i chcący się wyrwać z tego zakłamanego, pełnego cynizmu i zdrady miejsca. Poza nim w serialu znaleźć możemy gwiazdy polskiego kina, takie jak chociażby Jan FryczRobert Więckiewicz czy Cezary Pazura, którzy stanęli na wysokości zadania i podźwignęli fabułę. Najważniejszym przekazem  płynącym z serialu jest to, że świat gangsterów i narkotyków, to nie zabawa i że jeśli wejdzie się w tę drugą, mroczną rzeczywistość nie da się wyjść z niej nie pobrudzonym - zło wciąga, osacza, a na koniec niszczy.

Komentarze

Najpopularniejsze posty

Ani grecka i nie rzymska! Nasza, słowiańska - mitologia Słowian

Ponad tysiąc lat temu niedoszły król Polski - Mieszko I, a z nim teoretycznie cała Polska, przyjęła chrzest. Niektórzy twierdzą, że właśnie w tym momencie nasz kraj został wprowadzony w świat religijności. Jednak to nie prawda! Religia była tu już dużo wcześniej, tylko po prostu inna. Nie wiele informacji, na temat wierzeń naszych przedchrześcijańskich przodków, uchowało się, co nie oznacza jednak, że nie warto zagłębić się w to, co się z tych czasów zachowało. Tak samo dobrze, a może i nawet lepiej, niż wciskanej nam w szkołach, oklepanej już, mitologii Greków czy Rzymian. Dlatego właśnie zainteresowałam się tym tematem i zapoznałam się z naszą, słowiańską mitologią , a raczej z tym, co z niej pozostało. W związku z powyższym pragnę podzielić się z Tobą książką, którą ostatnio wręcz pochłonęłam, mianowicie - "Mitologią słowiańską" - Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony . "Mitologia słowiańska" ~ Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona "Zakrawa

Dlaczego przeszłam na wegetarianizm? - moje powody

Od ponad 2 lat nie jem mięsa. Była to niesamowicie spontaniczna i w pełni świadoma decyzja, która wywołała nie małe poruszenie wśród mojej rodziny i najbliższego otoczenia. Do dziś zdarza mi się usłyszeć, podczas spotkań rodzinnych czy ze znajomymi, pytania o powód i sens tej decyzji. Niekiedy są one kierowane do mnie w formie przytyków czy wytknięcia mi nieodpowiedzialności i głupoty, najczęściej jednak wynikają z coraz większego zainteresowania społeczeństwa tym tematem i chęci poszerzenia horyzontów.  W tym poście chciałabym nieco przybliżyć Ci ten temat - opowiedzieć czym dla mnie jest wegetarianizm, dlaczego zdecydowałam się na taki krok, co mnie do tego zmotywowało i przedstawić Ci kilka powodów, dla których warto to zrobić. Na początek jednak kilka słów w ramach sprostowania: Nie mam zamiaru wykłócać się tu z nikim po czyjej stronie leży prawda - zwolenników diety tradycyjnej czy roślinnej. Każdy ma prawo do tego, by obierać swój własny punkt widzenia. Dalek