Przejdź do głównej zawartości

Obserwatorzy

Filmowi wybrańcy, czyli co oglądam i polecam


W BLASKU NOCY


Film z gatunku melodramatu w reżyserii Scotta Speer'a. Jest to produkcja USA z 2018 roku, a jej oryginalny tytuł to - Midnight Sun.


Główna bohaterka - 17- letnia Katie (Bella Thorne) od dzieciństwa cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która uniemożliwia jej przebywanie na słońcu. Nawet najdrobniejszy promień może być dla niej śmiertelnym zagrożeniem. Za dnia przesiaduje więc w domu, za specjalnymi zasłonami, mając za towarzysza jedynie swojego ojca. Dopiero nocą wychodzi na zewnątrz. Od dawna obserwuje przez okno pewnego przystojnego chłopaka z sąsiedztwa, marząc o tym, że kiedyś będzie jej dane go poznać. I tak oto pewnej nocy, kiedy dziewczyna gra na ulicy na gitarze, Charlie (Patrick Schwarzenegger) pojawia się obok zauroczony jej muzyką. Uszczęśliwiona Katie postanawia jak najdłużej zachować swoją chorobę w tajemnicy nie chcąc zakłócić rodzącego się między nimi uczucia. 


Film ten otrzymuje ode mnie ocenę 9/10, jest rewelacyjny! Postacie są niesamowicie naturalne i wzbudzające ogromne pokłady sympatii i empatii. Historia miłosna jest raczej prosta i oklepana, jednak przedstawiona w taki sposób, że ani na moment nie czułam się znudzona czy zawiedziona, wręcz odwrotnie - film oglądałam z wypiekami na twarzy, załzawionymi oczami i w ciągłym napięciu. Akcja rozgrywa się spokojnie, momentami nieco dynamiczniej, przez co jest niesamowicie przejmująca i ciekawa. Uważam, że nie jest to jedynie film dla nastolatków, przedstawia on głęboką treść i jest odpowiedni dla każdego widza.


MIŁOŚĆ


Film z gatunku melodramatu w reżyserii Michaela Haneke. Wyprodukowany został w Austrii, Francji i Niemczech w 2012 roku, a jego oryginalny tytuł brzmi: Amour. 


Głównym bohaterem "Miłości" jest kochające się, starsze małżeństwo muzyków, afirmujące każdą chwilę życia - Anne (Emmanuelle Riva) i Georges (Jean-Louis Trintignant). Pewnego dnia Anne nieoczekiwanie dostaje wylewu, na skutek czego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Od tej pory życie małżonków wywraca się do góry nogami, stając się największym testem dla ich miłości. Mężczyzna odrzuca pomoc rodziny i nie chce wysłać żony do domu starości, ze wszystkich sił stara się opiekować swoją sparaliżowaną żoną.


Oceniam to dzieło na 9/10, rewelacja! Według mnie to idealne ucieleśnienie prawdziwej miłości, nie skupiające się jedynie na słodkich i uroczych gestach czy słowach, lecz również na realnym, często brutalnym obliczu. Główni bohaterowie są niezwykle naturalni i szczerzy, budzący współczucie i sympatię. Akcja toczy się mozolnie, dzięki czemu widz ma czas na refleksję i współodczuwanie emocji bohaterów. Pomimo dosyć prostego scenariusza nie brakuje w nim miejsca na zadziwienie, wzruszenie czy wręcz przerażenie. "Miłość" wymaga zaangażowania i otwartego umysłu, gdyż film ten nie skupia się na jasnym i czytelnym przekazie, jest to misternie ułożona układanka, którą widz ma za zadanie rozszyfrować. 


PERSEPOLIS


Film animowany z gatunku dramatu w reżyserii Vincenta Paronnauda i Marjane Satrapi. Jest to produkcja Francji i USA z 2007 roku. 


"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane (Chiara Mastroianni) - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju.


Oceniam to dzieło na 8/10, jest naprawdę bardzo dobre! W moim osobistym odczuciu ten film jest dowodem na to, że filmy animowane, to nie tylko infantylne bajeczki dla dzieci, ale również sposób na poruszenie istotnych kwestii w nieco innej, odbiegającej od ogólnie przyjętych norm, formie. Czarno-białe rysunki dodają całej, niezwykle trudnej i poruszającej, historii świeżości i ponadczasowości. Z pewnością nie jest to kino dla każdego, natomiast miłośnikom historii gwarantuję, że przypadnie do gustu. 



ZAGINIONA DZIEWCZYNA



Jest to film z gatunku dramatu i thrillera w reżyserii Davida Finchera. Wyprodukowany został w USA w 2014 roku, a jego oryginalna nazwa to - Gone Girl.


W dniu piątej rocznicy ślubu Nick Dunne (Ben Affleck) zawiadamia o tym, że jego piękna żona Amy (Rosamund Pike) zaginęła. Pod presją policji i stale rosnącego zainteresowania mediów na światło dzienne wychodzą kłamstwa i dziwne zachowania mężczyzny co powoduje, że staje się on głównym podejrzanym o zamordowanie kobiety.


Film ten otrzymuje ode mnie ocenę 8/10. Jest bardzo dobry! To jeden z tych thrillerów, który naprawdę trzyma w napięciu i nieustannie zadziwia idealnie utkanymi intrygami. Fabuła prowadzona dwutorowo pozwala na wnikliwe wgłębienie się w życie małżeńskie tych dwojga i głęboką refleksję nad tym, co poszło nie tak i czy z tej sytuacji jest jeszcze jakiekolwiek wyjście. Polecam gorąco fanom tego gatunku, z pewnością nie będziecie się przy nim nudzić!

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe propozycje, szczególnie dwie pierwsze. W wolnym czasie się skuszę :)
    kreatywnienafotografii.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że Ci się spodobało :) polecam je z czystym sumieniem ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty

Ani grecka i nie rzymska! Nasza, słowiańska - mitologia Słowian

Ponad tysiąc lat temu niedoszły król Polski - Mieszko I, a z nim teoretycznie cała Polska, przyjęła chrzest. Niektórzy twierdzą, że właśnie w tym momencie nasz kraj został wprowadzony w świat religijności. Jednak to nie prawda! Religia była tu już dużo wcześniej, tylko po prostu inna. Nie wiele informacji, na temat wierzeń naszych przedchrześcijańskich przodków, uchowało się, co nie oznacza jednak, że nie warto zagłębić się w to, co się z tych czasów zachowało. Tak samo dobrze, a może i nawet lepiej, niż wciskanej nam w szkołach, oklepanej już, mitologii Greków czy Rzymian. Dlatego właśnie zainteresowałam się tym tematem i zapoznałam się z naszą, słowiańską mitologią , a raczej z tym, co z niej pozostało. W związku z powyższym pragnę podzielić się z Tobą książką, którą ostatnio wręcz pochłonęłam, mianowicie - "Mitologią słowiańską" - Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony . "Mitologia słowiańska" ~ Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona "Zakrawa

Dlaczego przeszłam na wegetarianizm? - moje powody

Od ponad 2 lat nie jem mięsa. Była to niesamowicie spontaniczna i w pełni świadoma decyzja, która wywołała nie małe poruszenie wśród mojej rodziny i najbliższego otoczenia. Do dziś zdarza mi się usłyszeć, podczas spotkań rodzinnych czy ze znajomymi, pytania o powód i sens tej decyzji. Niekiedy są one kierowane do mnie w formie przytyków czy wytknięcia mi nieodpowiedzialności i głupoty, najczęściej jednak wynikają z coraz większego zainteresowania społeczeństwa tym tematem i chęci poszerzenia horyzontów.  W tym poście chciałabym nieco przybliżyć Ci ten temat - opowiedzieć czym dla mnie jest wegetarianizm, dlaczego zdecydowałam się na taki krok, co mnie do tego zmotywowało i przedstawić Ci kilka powodów, dla których warto to zrobić. Na początek jednak kilka słów w ramach sprostowania: Nie mam zamiaru wykłócać się tu z nikim po czyjej stronie leży prawda - zwolenników diety tradycyjnej czy roślinnej. Każdy ma prawo do tego, by obierać swój własny punkt widzenia. Dalek