Przejdź do głównej zawartości

Obserwatorzy

Ulubieńcy ostatnich miesięcy


Dzień dobry,

postanowiłam, że wejdę w nieco inny, niż inne, format na moim blogu i z chęcią podzielę się z Tobą moimi "perełkami", ulubieńcami ostatnich miesięcy. Mam nadzieję, że post ten okaże się intersujący i... inspirujący - zaczynajmy!


  • Ulubiony film - "Proceder" z 2019 roku w reżyserii Michała Węgrzyna



Jest to film biograficzny, wyprodukowany w Polsce.


Poruszająca historia rapera - Tomasza Chady - chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. Muzyka była całym jego życiem - pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.


Film ten otrzymuje ode mnie ocenę 9/10, jest rewelacyjny! Długo nie zapomnę momentu, gdy po jego obejrzeniu wyszłam z kina zapłakana i całą drogę powrotną zagłębiałam się w to, co pozostało nam po Chadzie - jego piosenki, te szczere do bólu teksty. Przyznam, że aktor grający Tomka idealnie wpasował się w tę rolę i skradł moje serce (choć momentami miałam ochotę porządnie nim wstrząsnąć i sprowadzić go na ziemię...). Moim zdaniem produkcja ta, to kawał dobrej roboty - oglądając go ani przez moment nie ma się wrażenia "przynudzania", typowego dla wielu kinowych produkcji. Gorąco polecam ten film każdemu, kto ma ochotę na niebanalnie opowiedzianą historię, która demaskuje wiele skrupulatnie zatajanych kwestii, a zwłaszcza tym, którzy noszą w pamięci Chadę i lubią powracać do jego twórczości.


  •  Ulubiony serial - "Dom z papieru" z 2017 roku



    Serial z gatunku thrillera, filmu akcji. Wyprodukowany został w Hiszpanii przez Alexa Pina.


Ośmioro zamaskowanych przestępców napada na hiszpańską mennicę narodową. Ich przedstawicielem jest tajemniczy Profesor, który prowadzi negocjacje z policją. 


Serial ten, podobnie jak wspomniany film, jest rewelacyjny i otrzymuje ode mnie ocenę 9/10! Od pierwszego odcinka zostałam "porwana" przez Profesora i jego bandę i tak dotarłam do ostatniego wyemitowanego odcinka nie mogąc doczekać się kolejnego sezonu. Wniosek? Serial ten niezwykle wciąga i pozwala na identyfikowanie się z bohaterami, na przeżywanie ich wzlotów i upadków, na obserwowanie dobrze zbudowanej, niebanalnej akcji, która zabiera nas w niecodziennie realia. Nie żałuję ani chwili poświęconej temu serialowi i do dziś nie mogę się uporać w zapętlającą się w głowie melodią "Bella ciao"... Polecam fanom gatunku!

  • Ulubiona książka - "Demon i panna Prym" autorstwa Paulo Coelho



Jest to książka z gatunku literatury pięknej. Została wydana w 2002 roku przez wydawnictwo Drzewo Babel.


Pewnego dnia do Viscos, małego miasteczka w Pierenejach przybywa tajemniczy nieznajomy. Jego niepokojąca obecność sprawia, że tutejsi mieszkańcy, prowadzący dotąd spokojne, uczciwe, wypełnione pracą życie, w ciągu niespełna tygodnia muszą wybrać pomiędzy Dobrem i Złem. 

"Demon i panna Prym" to opowieść o odwiecznej walce, którą toczy w nas światło i ciemność, anioły i demony, dobro i zło a także refleksja nad wolnością wyboru swojej własnej ścieżki, wolnością, którą ma każdy z nas, w każdej chwili życia...


Refleksyjna i głęboko zapadająca w pamięć historia - jak niemalże wszystkie pozycje tego autora - warta uwagi. Prawdą jest, iż trudno jest opisać, zrecenzować, zachęcić do przeczytania tego typu książek, ponieważ ciężko jest zidentyfikować swoje odczucia, emocje, myśli, które przychodzą na myśl podczas czytania tego typu "opowieści filozoficznych", to trzeba samemu przeżyć, warto jest tego doświadczyć.

Cytaty z książki, które zapadły mi w pamięć:
"Ludzie tęsknią za całkowitą odmianą, a jednocześnie pragną by wszystko pozostało takie jak dawniej."
"Kiedy chcesz coś osiągnąć rozejrzyj się dookoła, zastanów się i pomyśl, czego dokładnie chcesz. Nikt nie dojrzy celu z zamkniętymi oczami."
"Dobro i Zło mają to samo oblicze. Wszystko zależy od momentu, kiedy pojawią się na naszej drodze."

Komentarze

  1. "Dom z papieru" też stał się moim ulubieńcem! :D

    https://xgabisxworlds.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo dobrego słyszałam o serialu Dom z papieru, chyba muszę sama pezekojac się o tym, czy jest tak dobry ;).

    Uwielbiam czytać książki, Demon i panna Prym jeszcze nie miałam okazji czytać... Chętnie nadrobię.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty

"Dotyk nieba" - E. McKinley, Ch. Ricker

Dramatyczny wypadek 18 lat niewyobrażalnego cierpienia Niezłomna nadzieja i cudowne uzdrowienie Dotyk nieba ~ Ema McKinley, Cheryl Ricker " - Emo, podaj mi rękę. Ema usłyszała te słowa w Wigilię 2011 roku, gdy od kilku godzin leżała na ziemi i bezskutecznie wołała o pomoc. Chwilę później poczuła, że jej choroba ustępuje... Po raz pierwszy od 18 lat Ema McKinley mogła stanąć o własnych siłach. Ten wypadek mógł zdarzyć się każdemu. Z dnia na dzień z energicznej, szczęśliwej kobiety Ema stała się osobą całkowicie zależną od innych - przykutą do wózka inwalidzkiego, praktycznie sparaliżowaną, niewyobrażalnie cierpiącą. Spotykały ją kolejne życiowe ciosy - rozwód z mężem, kłopoty finansowe... Nigdy jednak nie zwątpiła, że jej cierpienie ma głęboki sens. Nie wierzyła lekarzom, którzy nie dawali jej żadnych szans na wyzdrowienie. Jej wielka wiara i całkowite oddanie Bogu, godne biblijnego Hioba, stały się inspiracją dla bliźnich. Ten cud wstrząsnął

Ani grecka i nie rzymska! Nasza, słowiańska - mitologia Słowian

Ponad tysiąc lat temu niedoszły król Polski - Mieszko I, a z nim teoretycznie cała Polska, przyjęła chrzest. Niektórzy twierdzą, że właśnie w tym momencie nasz kraj został wprowadzony w świat religijności. Jednak to nie prawda! Religia była tu już dużo wcześniej, tylko po prostu inna. Nie wiele informacji, na temat wierzeń naszych przedchrześcijańskich przodków, uchowało się, co nie oznacza jednak, że nie warto zagłębić się w to, co się z tych czasów zachowało. Tak samo dobrze, a może i nawet lepiej, niż wciskanej nam w szkołach, oklepanej już, mitologii Greków czy Rzymian. Dlatego właśnie zainteresowałam się tym tematem i zapoznałam się z naszą, słowiańską mitologią , a raczej z tym, co z niej pozostało. W związku z powyższym pragnę podzielić się z Tobą książką, którą ostatnio wręcz pochłonęłam, mianowicie - "Mitologią słowiańską" - Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony . "Mitologia słowiańska" ~ Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona "Zakrawa

XIV Plener Kulturalny: 1918-2018 Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniach 19-20 września 2018r. miałam przyjemność uczestniczyć w XIV Plenerze Kulturalnym: 1918-2018 Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości , zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie .  Tegoroczny Plener odbył się w Małopolsce, wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów wraz z opiekunami z 5 różnych szkół średnich powiatu rzeszowskiego. Szkoły zostały poproszone o to, by wytypować uczniów wyróżniających się wynikami w nauce oraz dobrym zachowaniem. Udział w Plenerze miał być bowiem formą nagrody dla najlepszych uczniów. W drodze do pierwszego miejsca zwiedzania każdy z Uczestników otrzymał koszulkę ze specjalnym nadrukiem i informacjami o tymże wydarzeniu , w którym braliśmy udział. W drodze powrotnej zaś zostaliśmy obdarowani Dyplomami za uczestnictwo , które będą dla nas miłą pamiątką . Wycieczka ta miała fachową obsługę przewodnicką realizowaną przez przewodnika Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Rzeszowie . Pierwszym punktem zwiedzania b